اخبار

صفحه نخست اخبار
افزایش حقوق سال 1401

افزایش حقوق سال 1401 روی میز دولت

آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد در سال آینده افزایش حقوق کارکنان پلکانی و احتمالا از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد خواهد بود.

در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ دستگاه‌های دولتی مکلف شدند میزان افزایش حقوق کارکنان را به طور متوسط ۱۰ درصد در نظر بگیرند که اعلام این میزان با توجه به شرایط تورمی با واکنش‌هایی از جمله برخی نمایندگان مجلس همراه بود.

اما این‌که جریان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به چه صورتی است، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد سوال قرار گرفت و وی توضیحاتی ارائه کرد.

نمی شود بخاطر کارکنان تمام مردم در سختی باشند

میرکاظمی با بیان این‌که در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: بر این اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای ۳۰ درصد نیز افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق قرار گرفته‌ایم، یادآور شد: اکنون به طور مرتب تورم ایجاد می‌شود و به دنبال آن حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کنند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و به دنبال این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می‌کند به عبارتی ۲۰ درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می‌کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود. دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیلکرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

در بودجه ۱۴۰۱ از منابع صندوق استفاده نخواهد شد

اما در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر استفاده دولت در بودجه سال جاری و بودجه سال ۱۴۰۱ از منابع صندوق توسعه ملی توضیح داد: ما به هیچ عنوان برنامه‌ای برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده نخواهیم داشت و به سمت خلق پول نمی‌رویم حتی این موضوع را در بخشنامه نیز تاکید کرده‌ایم. استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملی بودجه‌ای نخواهد بود مگر برای پیشرانی اقتصاد و پروژه‌های بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت در توسعه کشور.

میرکاظمی با بیان این‌که در بودجه امسال از منابع صندوق توسعه ملی استفاده شده است، یادآور شد: این نیز براساس مصوبه قانون بودجه و مجوز صادره از مازاد ۲۰ درصد بوده که در نیمه اول سال استفاده شد و احتمالا در نیمه دوم سال نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این‌که نگاه دولت قبل این بود که همانطور که پول وارد صندوق می‌شود در فشارهای اقتصادی و تنگناها نیز از آن استفاده کند، اظهار کرد: بر این اساس برداشت‌هایی از منابع صندوق صورت گرفته که در برخی موارد مانند مهار آب‌های مرزی اقدام پسندیده بود ولی در مواردی براساس ضروریات دولت صورت گرفته که تا حد ممکن سعی می‌شود اینگونه از منابع صندوق استفاده نکنیم هر چند منابعی که با مجوز رهبری برداشت شده به صورت تسهیلات است و باید بعد از بررسی و محاسبات صورت گرفته به صندوق بازگردد.

تعداد نظرات: 2

  • بلبلی1401/01/20

    همه چیز 1000 برابر شده حقوق کارمندان 10 درصد افزایش یافته اگه نمیتونید تعطیلش کنید . مردم از نادانی شما در رنجند در از حقوق کارمند بدبخت .

  • فریدون 1400/11/22

    سلام تاوقتیکه جایگاه کارگر اینگونه متزلزل است وتاوقتیکه کارگران مستمر ودائم دراختیار شرکتهای تامین نیرو بصورت قراردادموقت تمامی حق وحقوق وسنوات پایان کار خودرا حداکثر پایان هرسال کاری باتسویه حساب کامل میگیرند وکارگریکه دریک شغل مستمر سی سال کارمیکند ودرزمان بازنشستگی فقط یکماه آخرین حقوق خود سنوات وپاداش پایان کاردارد ؛ وتاوقتیکه کارگر بدلیل حضور این شرکتها درمشاغل مستمر بابت مابه التفاوت کارسی ساله اش یکریال سنوات پایان کار نمیگیرد ؛ چون مثلا: چون بیست سال یا ده سال یا پانزده سال یا بیست ونه سال یا دوسال پیش فلان پیمانکار باهمان مزد سالهای قدیم یکماه سنوات پایان کار کارگر راداده ؛ دیگر حقی برگردن کارفرما نخواهدداشت !! وتاوقتیکه کارفرماهای بزرگ بخصوص دولت کارهای دائم خودرا همراه بانیروی کار بدون دلیل موجه چندین دهه باقراردادهای سه ماهه شش ماهه وحداکثریکساله به شرکت ثالثی میدهد تاازجیب کارگرحقش را بازور وبادور زدن قانون بردارند ؛ چطور میشود به بهبود معیشتی کارگری که تمام آینده ی خودرا سیاه میبیند امیدواربود!!!!؟؟؟ چطور میشود به کارفرماودولت که با کمک شرکتهای تامین نیرو بازدن سر وته مزد ومزایای نیروی کار درسمتهای ثابت که درتمام دنیا هرکدام مزایای خاص خودرا دارد اعتماد کرد وگفت ،دولت درپی رفاه مردم است !!!!؟؟؟؟دولتی که بخاطر پرداخت حق وحقوق کامل ودرست کارگر باطرح ساماندهی کارکنان مخالفت میکند ؛ چطور میخواهد مشکل وفقر را ریشه کن وعدالت برقرارکند!!!؟؟؟ وقتی دولت وسازمان اموراستخدامی با طرح ساماندهی مخالفت میکند ؛ یعنی؛ نمیخواهد حق وحقوق قانونی درست شغلها را بپردازد!! یعنی نمیخواهدقبول کند که شغل مستمر وجود داشته باشد(هرچندکه وجوددارد) دولت ؛ البته بخصوص آن دسته از مسئولین اداری استخدامی حاضرند درپایان هرقرارداد موقت دوسه ماهی کارگر را اخراج واثبات کنند که مشاغل مستمر نیستند!! من بعنوان یک کارگر گله های بسیاری دارم که طی دو دهه ونیم سابقه ی کاری مانند پتک یک تنی شبانه روز برسرم فرودمی آید ولی هیچوقت قدرتی نداشتم تا این وضعیت را تغییردهم! والسلام _/ فریدون امیری پارسا ، فعال کارگری

نظرات خود را به اشتراک بگذارید